Jak to się stało, że powstała książka „Ptaszek śpiewa fiu-fiu-fiu, czyli maluszki naśladują dźwięki”? Napiszemy Wam o tym, bo to nasze pierwsze takie doświadczenie. Choć publikacje dla dzieci tworzymy od 10 lat i mamy ich sporo w swoim dorobku, to powstawaniu tej książki towarzyszyły większe i nowe dla nas emocje. Mieliśmy trochę różnych niepokojów i wątpliwości, a na koniec, w oczekiwaniu na premierę i pierwsze reakcje czytelników – dużą tremę. Nigdy wcześniej pytanie, jak Czytelnicy przyjmą książkę, nie budziło tylu motyli w naszych brzuchach! Prawdę mówiąc, trema jeszcze nas całkiem nie opuściła, ale już jesteśmy nieco spokojniejsi – od kilku dni mamy książkę w rękach, obejrzeliśmy ją ze wszystkich stron, przeczytaliśmy wierszyki, docierają też pierwsze pozytywne sygnały od Czytelników. Uff…
Niektórzy z Was znają pewnie „Sto wierszyków nowych do ćwiczeń wymowy – czytaj z dzieckiem i słuchaj, jak mówi”, które ukazały się w Wydawnictwie Wilga w 2015 r. Jak mówi tytuł, w książce jest sto wierszyków – 66 z wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi i 34 do ćwiczenia wymowy głosek. Książka spotkała się z ciepłym przyjęciem Czytelników, co znalazło swoje odbicie również w licznych pozytywnych opiniach i recenzjach. „Sto wierszyków nowych…” zniknęło jednak z rynku i nie było widoków na to, aby się ponownie pojawiło, a do nas wciąż docierały dobre opinie i pytania, gdzie książkę można kupić. Było nam żal, że lubiane przez dzieci, rodziców i logopedów wierszyki, stały się nagle nieosiągalne, dostępne jedynie do wypożyczenia w niektórych bibliotekach.
Postanowiliśmy spróbować wierszykom z tego zbioru dać nowe życie. Szczęśliwie udało nam się zainteresować projektem Wydawnictwo Zielona Sowa! W książce „Ptaszek śpiewa fiu-fiu-fiu…” zaistniały ponownie wszystkie wierszyki z onomatopejami z poprzedniej książki. Prawie połowę z nich częściowo zmodyfikowaliśmy, wzbogaciliśmy zbiór o dodatkowy rozdział z nowymi wierszykami, w których są trudniejsze do wymówienia słowa, w tym również takie z głoską [r]. Każdemu wierszykowi towarzyszy teraz barwna i wyrazista ilustracja. Tak powstał zbiór 87 wierszyków z wyrazami dźwiękonaśladowczymi, które można wykorzystywać do zabaw wspomagających rozwój językowy dziecka, ale także do ćwiczeń logopedycznych. Wierszyki są ułożone alfabetycznie wg występujących w nich onomatopei, co powinno ułatwić wybór określonego wierszyka.
Jeśli więc ktoś szuka teraz wierszyków do pierwszych zabaw językowych z dzieckiem, to polecamy naszą nową książkę „Ptaszek śpiewa fiu-fiu-fiu, czyli maluszki naśladują dźwięki”. Mamy nadzieję, że Ci, którzy znają niektóre wierszyki z wcześniejszego wydania, będą je lubili w „Ptaszku…” jeszcze bardziej, w myśl zasady, że lubimy piosenki, które już znamy – wszak powtarzalność naszym mózgom sprawia przyjemność. Zachęcamy więc do kupowania naszej nowej książki i polecania tym, którzy taką publikacją mogą być zainteresowani, a kiedy już kupicie i poczytacie z dziećmi, to prosimy, podzielcie się z nami swoimi wrażeniami i opiniami. To dla nas bardzo ważne, a tym razem chyba jeszcze ważniejsze.
Na koniec, chcemy serdecznie podziękować wszystkim, z którymi mieliśmy przyjemność współpracować przy obydwu książkach. Dziękujemy także tym, którzy podzielili się swoimi opiniami o „Stu wierszykach nowych…”, bo bez ich życzliwego i merytorycznego wsparcia nie mielibyśmy pewnie tyle śmiałości i determinacji, aby stworzyć nowy zbiór „Ptaszek śpiewa fiu-fiu-fiu, czyli maluszki naśladują dźwięki”.
Życzymy Wam dobrej wspólnej zabawy przy lekturze z dziećmi, a dzieciom dodatkowo – pięknej wymowy i płynnej mowy!
Dodaj komentarz