Na kuli jest słowo ukryte, to słowo ma dziewięć liter

Kiedyś typowa piłka nożna, zwana biedronką, wyglądała tak:

Jej powierzchnia składa się z dwunastu czanych pięciokątów i dwudziestu białych sześciokątów, czyli w sumie z trzydziestu dwóch elementów.

Tak się składa, że alfabet języka polskiego także liczy dokładnie trzydzieści dwie litery.

Umieściliśmy wszystkie litery na plastikowych pięciokątnych i sześciokątnych klockach tworzących kulę…

i powstała zabawka do gry, polegającej na szukaniu słów poprzez łączenie sąsiadujących ze sobą na kuli liter.

Na widocznej powyżej kuli można odczytać co najmniej 61 słów, a najdłuższe liczy 9 liter. Słowa, które my znaleźliśmy, są wymienione na końcu artykułu. Zanim tam zajrzysz, zmierz się sam z tym zadaniem – może znajdziesz ich więcej!

Położenie klocków względem siebie można zmieniać i w większości losowych układów można znaleźć na kuli ponad 100 słów.

Słów na kuli można szukać samodzielnie, wspólnie z dzieckiem lub rywalizować w ich znajdowaniu w formie gry dla dwóch lub większej liczby osób. Każda forma zabawy rozwija spostrzegawczość, zdolności językowe i wzbogaca zasób słownictwa. Poza tym, zabawa z naszą kulą jest okazją do spędzenia wspólnie czasu, co na pewno sprzyja budowaniu relacji.

Dobrą metodą jest szukanie słów zaczynających się od określonej litery. Dla przykładu, jeżeli zaczniemy od szukania słów zaczynających się od litery A, sprawdzamy czy sąsiaduje z nią litera, która nie występuje po A w polskim języku, czyli Ź. Nie musimy więc szukać już słów zaczynających się od tych dwóch liter.

Jeżeli inną literą sąsiadującą z literą A jest np. Ż, sprawdzamy jakie litery z nią sąsiadują. W języku polskim są tylko trzy litery, które pozawalają ułożyć słowo zaczynające się od AŻ. Są to E, I oraz U, a utworzone słowa to AŻEBY oraz odmiany słów AŻIO i AŻUR.

Jeżeli żadna z tych liter nie sąsiaduje z Ż, to znaczy, że nie znajdziemy już żadnego słowa zaczynającego się od AŻ. Podobnym sposobem analizujemy możliwości tworzenia słów zaczynających się na A i kolejne sąsiadujące z nią litery.

Jako ciekawostkę dodamy, że klocki  na kuli można ułożyć na 19! (silnia) razy 12! sposobów.

19! = 1 x 2 x 3 x 4 ……x 19 = 1,22 x 100 000 000 000 000 000

12! = 1 x 2 x 3 x 4 …….x 12 = 4,79 x 100 000 000

19! x 12! = 5,84 x 10 000 000 000 000 000 000 000 000

To jest liczba równa w przybliżeniu liczbie bardzo drobnych ziarenek piasku, które wypełniłyby sześcian o boku równym ponad 200 kilometrów. Taką ilością ziarenek piasku można by pokryć całą kulę ziemską warstwą piasku o grubości 20 metrów.

Czytelników, którzy chcą się dowiedzieć na jakich zasadach można dostać od nas taką kulę, prosimy o kontakt na adres: ew@ewszwajkowscy.pl

Oto słowa znalezione przez nas na widocznej części kuli:

PRZEBŁYSK
POBŁYSK, PRZEBYŁ
ŁEBSKĄ, POZBYŁ, SPORZE
BŁYSK, BOSKĄ, BORZE, OBŁYM, OPRZE, ORZEŁ, POBYŁ, PORZE, SKĄPO
BOSY, BOSĄ, BYŁE, ŁYSĄ, ŁYSO, OBŁE, OBŁY, OBYŁ, ORZE, PĄSY, PRZE, PROS, ROPĄ, ROSĄ, ROSY, SKĄP, ZBYŁ
BEZ, BOR, BYK, BYŁ, BYM, ŁBY, ŁEB, ŁEZ, ŁYK, MYK, MYŁ, OBY, OSĄ, OSY, PĄK, PĄS, POR, PSY, ROP, ROS, SYK
BO, BY, MY, OS, PO, SĄ, ZE

Jak widać, słów jest sporo, a widoczna jest tylko połowa kuli.  Czy PRZEBŁYSK spostrzegawczości sprawił Ci trochę radości?

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *