Święta z panem Wierszysławem

Święta z Panem Wierszysławem

Święta z panem Wierszysławem

„Święta z panem Wierszysławem” to zbiór dwudziestu czterech ilustrowanych epizodów-rozmów dwojga dzieci, czasem też ich rodziców, z tytułowym bohaterem. Pierwsza rozmowa ma miejsce 1 grudnia, a ostatnia – 24 grudnia, czyli w wigilię Świąt Bożego Narodzenia. Tematy rozmów dotyczą okresu przedświątecznego i związanych z nim zwyczajów oraz czynności towarzyszących przygotowaniom do świąt. Rozmowy dotyczą między innymi: adwentu, mikołajek, dekoracji i życzeń świątecznych, choinki, prezentów, opłatka, kolęd, kolędników, jarmarku świątecznego, szopek i kolacji wigilijnej.

Do każdej części opowiadania dołączone jest proste praktyczne zadanie do wykonania dla dzieci oraz zadanie polegające na ułożeniu prostej, rymowanej zagadki z podanego zestawu słów.

Nowością w książce jest forma rozmowy z panem Wierszysławem, który na zadawane mu pytania odpowiada wierszem. Jego wypowiedzi są krótkie, mają różne liczby wersów i sylab w wersie, a także zróżnicowaną rytmikę, tak żeby nie były monotonne i nużące dla młodego słuchacza i aby oswajał się on z różnymi formami wiersza.

Rymowana forma odpowiedzi dodatkowo wyostrza uwagę odbiorcy, który poddaje się rytmowi wiersza i oczekuje, często nieświadomie, rymujących się słów w określonych miejscach. Słuchanie wiersza rozwija więc u dziecka poczucie rytmu i wyczucie rymu, które są ważnymi elementami umiejętności językowych, a samo wyjaśnienie łatwiej wtedy zapada w pamięć.

Książkę kupisz na przykład TUTAJ.

A na naszym BLOGU przeczytasz więcej o zastosowanej przez nas w tej książce nowej koncepcji literackiej.

Zajrzyj do środka
Święta z Panem Wierszysławem - wierszyki dla dzieci
Święta z Panem Wierszysławem - świąteczne wierszyki dla dzieci
Święta z Panem Wierszysławem - świąteczne wierszyki dla dzieci
Autor: Elżbieta i Witold Szwajkowscy
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Rok wydania: 2023
Oprawa: twarda
Liczba stron: 48